KURUMSAL
HAKKIMIZDA
1975 yılında kurulan HELTA GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'nin amacı; anayurdu Anadolu olan geleneksel gıdalarımızdan helva ve tahini yılların verdiği deneyim ve ustalığı teknolojiyle birleştirerek günümüze taşımaktır. Lezzet, fiyat ve bulunabilirlik unsurlarını birleştirerek kaliteyi yakalayan HELTA, 1250 m2 kapalı alana sahip kombine bir tesis olarak faaliyet göstermekte ve helvanın ana maddesi tahini yine aynı tesiste üretmektedir. Denizli'de sektöründe en büyük üretim kapasitesiyle üretim yapan ve Denizli ilinde Pazar payının büyük çoğunluğunu elinde bulunduran HELTA, sektöründe lider konumdadır. 2005 yılı içinde İzmir de açtığı şubesiyle pazar payını Ege bölgesinde daha da genişletmiştir. Yıllık üretiminin tamamını iç piyasaya pazarlamakta olan firmamızın amacı daha ileriki dönemlerde dış piyasaya açılarak bu lezzetleri dünyaya tanıtmaktır.

Daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ürün sunma yarışı içinde olan HELTA bu yarışta farkı yaratanın yaptığı işe deneyimini bilgi ve becerisini, motivasyonunu ve yaratıcılığını katan insan unsuru olduğunun içinde kaliteli hammadde, kaliteli ürün prensibini benimseyerek çeyrek asrı aşkın bir süredir geleneksel damak tadı olan tahin ve helvayı Türk mutfağına sunmaktadır.

Ürün yelpazesini giderek genişleten firmamız üzüm, dut, Harnup pekmezlerini 2005'te ürün gamına katmıştır. HELTA mutfaklarda geleneksel lezzetleri aynı kalite anlayışı içinde yaşatmaya devam ederek markalaşma hedefine ulaşmak için zamanın gerektirdiği süreçleri uygulama yolunda ilerlemektedir.  ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005  Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile çalışmalarını belgelendirmiştir.